FAQ's about Hibernation

ВЪПРОСИ ЗА ХИБЕРНАЦИЯТА В НАШИТЕ ПАРКОВЕ 

Всичко за дългата зимна дрямка 

5.1.2024

Зимата е специално време за кафявите мечки в нашите паркове и партньорски проекти. Когато златните есенни дни приключат и температурите се понижат, те се подготвят за зимен сън. Осигуряваме на мечките всичко, от което се нуждаят за зимата: много място за копаене на бърлоги, дървени къщички, изкуствено направени бърлоги и мечи къщички, които сме построили за тях , в случай че не искат или не знаят как да си изкопаят сами, както и индивидуален план за грижи, съобразен с нуждите на всяка мечка. 

Нашите паркове и партньорски проекти 

Какво се случва по време на хибернация? 

През това време метаболизмът се забавя, мечките са много мързеливи. Сърцето и дишането също се забавят. Можете да го сравните с човешката фаза на дълбок сън. В случай на опасност те могат да се събудят по всяко време. Някои мечки са непробудни за около три месеца - не пият и не ядат нищо, други дори по-дълго, но с почивки за храна. Има случаи на мечки, които напускат бърлогата си когато времето е хубаво и търсят храна. Но те не ядат много, най-много около три килограма храна. След това заспиват отново. 

Прочетете повече за хибернацията тук

Колко дълго хибернират кафявите мечки? 

Кафявите мечки в нашите паркове спят зимен сън за различен период от време. Някои мечки заспиват за четири-шест месеца и през това време рядко се показват. Те се оттеглят в бърлогите си, които понякога дори не можем да видим от другата страна на оградата. Други мечки все пак се появяват от време на време и търсят храна. В дивата природа мечките също спят зимен сън за около два до шест месеца. 

Храните ли мечките по време на хибернация? 

През зимата мечките не получават толкова много храна, колкото през лятото или есента. През топлите сезони натрупват запаси от мазнини за по-студения период. През зимата няма активно хранене. В нашите паркове даваме храна само когато мечките имат нужда от нея и наблюдаваме поведението им. Ако забележим, че те търсят храна, им даваме нужното количество. Но ако не виждаме мечките в загражденията им, а има останала храна знаем, че са се оттеглили нахранени в бърлогите си. 

Всички мечки ли копаят собствените си бърлоги? 

Нашите кафяви мечки спят зимен сън на различни места. Около половината от спасените мечки в парковете ни сами си копаят бърлогите, а останалите използват изкуствено направените . Например мечката Ида от ПАРК ЗА МЕЧКИ Мюриц спи зимен сън в бетонни тръби върху сламена постеля. Понякога мечките използват самостоятелно изкопани бърлоги от минали години, които все още са в добро състояние. Може да се случи така, че когато някоя мечка приключи с копаенето на бърлогата си, друга мечка да я открадне. В тези случаи мечката започва за копае наново. 

Студено ли е в бърлогите? Отопляват ли се? 

Къщичките, изкуствените бърлоги и дървените колиби, които мечките могат да използват по време на зимен сън, освен собствените си бърлоги, не се отопляват. В нашите паркове разстиламе слама и дървени стърготини по земята, за да не лежат мечките на бетонния под. Бърлогите, които мечките копаят сами, не се омекотяват допълнително от нашите служители. Ако имат нужда от омекотяване, мечките си го подисгуряват чрез използването на листа или мъх. Изкопите им са толкова големи, така че да  могат само да се обръщат в тях. По този начин телесната температура не може да спадне толкова бързо и помага за поддържане на умерена температура в бърлогата. Затова вътре винаги е по-топло и по-сухо, отколкото навън, главно заради ветрозащитната функиця. Здравите и добре нахранени мечки са много малко чувствителни към ниските температури. 

Сами ли спят мечките с бърлогите си?

Мечките обикновено спят сами в бърлогата си. Те изкопават своите бърлоги, които използват за зимен сън, и се оттеглят сами, за да спят през зимата. Но в нашите паркове имаме някои изключения, при които мечки с изградена връзка между тях,  спят зимен сън заедно в една бърлога. 

Имали ли са възможност мечките да спят зимен сън, преди да бъдат спасени? 

Повечето от кафявите мечки, които ЧЕТИРИ ЛАПИ са спасили от лоши условия и затворнически начин на живот, никога не са имали възможност да спят през зимата, преди да попаднат в нашите паркове. Те никога не са могли да заспят зимен сън или поради липса на безопасна среда за това, или поради стрес. Например мечката Ива в ПАРК ЗА МЕЧКИ Белица, която е и една от най.младите обитатели заспа зимен сън за първи път в живота си тази зима. В нашите паркове и партньорски проекти почти всички мечки се унасят в зимна дрямка. Някои от тях дори имат изключително дълъг първи сън, но има и мечки, на които им е необходимо повече време, за да се възстановят психически, и затова може да минат няколко години, преди да хибернират за първи път. 

Спят ли зимен сън азиатските черни мечки? 

Като цяло азиатските черни мечки спят зимен сън в северните части (Русия, Корея, Япония и североизточен Китай) на обитаваните от тях територии. По-нататък на юг, където храната е налична целогодишно и хибернацията не е необходима.Женските все още строят бърлоги, за да се усамотят, когато раждат. Размножаването обикновено се случва между юни и юли, като от ноември до март се раждат до четири малки. 

В ПАРК ЗА МЕЧКИ Нин Бин във Виетнам спасените азиатски черни мечки не спят зимен сън, но имат леко намалена активност и могат да спят малко повече, отколкото през останалата част от годината, без да хибернират. 

През зимните месеци количеството храна може да бъде намалено в зависимост от мечката и групата, от която е част. Някои сезонни храни се сменят и се осигурява допълнителна слама за постеля. 

Sleepy bear

Кафявата мечка: летаргия или хибернация? 


ВИЖ ТУК

Сподели сега

Търсене