Нелегалната търговия с кученца в Европа: Милиардна сива икономика за сметка на животните и хората
Нов доклад на ЧЕТИРИ ЛАПИ разкрива, че повечето кучета, продавани онлайн, не могат да бъдат проследени до проверен източник. Повече от 5000 активни обяви за кученца има всеки ден у нас
През последните години търсенето на кученца в Европейския съюз нараства. Престъпните мрежи печелят от интензивното развъждане на популярни породи в нехуманни условия и продават незаконно внесени кученца с компрометирано здраве онлайн. Нов доклад на международната организация за защита на животните, ЧЕТИРИ ЛАПИ, разкрива, че всяка година са необходими почти шест милиона кучета, за да се задоволи търсенето в ЕС, а самата индустрия се оценява на 4,6 милиарда евро. Тези резултатите показват значително разширяване на пазара за последните години, като за сравнение през 2019 г. са били необходими 5,18 милиона кучета, за да задоволи годишното търсене.
Обезпокоителни данни на ЧЕТИРИ ЛАПИ сочат, че 79 % от тези кучета не могат да бъдат проследени до проверени или легални източници. Липсата на механизъм за проверка в сайтовете за обяви при рекламирането на животно за продажба, както и различията в законодателствата на отделните държави правят невъзможно проследяването и регулирането на търговията с кученца в целия ЕС. Членовете на Европейския парламент имат реална възможност да помогнат за решаването на проблема, ако засилят предложения регламент на ЕС във връзка с търговията с кученца.
В последния си доклад ЧЕТИРИ ЛАПИ публикува резултатите от проучванията си сред сайтове за обяви в 21 държави-членки на ЕС. Повече от 2000 нови обяви за кучета се публикуват ежедневно на уебсайтове в страни като Франция, Германия и Италия. В Полша дневният брой на обявите достигна дори над 4000, а в България във всеки един момент има активни над 5000 обяви за кучета. Резултатите на ЧЕТИРИ ЛАПИ показват разлики до 1300 евро в цената на обявените кученца в Източна и Западна Европа и голямо движение на животните през Европа, което подсказва за търговия с неидентифицирани и непроследими кученца. При тези високи печалби, осезаемо липсващи системи за проверка и малък риск от наказателна отговорност, стимулите за незаконна и нехуманна дейност спрямо животните са огромни.
Спирането на жестоката търговия изисква по-строги закони в ЕС
Макар Европейската комисия да признава незаконната търговия с домашни любимци за организирана престъпност, слабата законодателна рамка продължава да позволява процъфтяването на тази индустрия. ЧЕТИРИ ЛАПИ настоява Съюзът да приложи по-строги мерки, включително - задължителна идентификация и регистрация на всички кучета и домашни любимци, както и механизъм за проверка на обявите на кученца в сайтовете за обяви, който да позволява проверката на регистрациите на кучетата, преди да бъдат качени обявите.
Йоркширски териер: измамен произход, фатални последици - една истинска история
Много от незаконно търгуваните кучета са уязвими към опасни заболявания, които се появяват в следствие на пропуск животните да бъдат ваксинирани и невъзможността да изградят своя имунитет в ранна възраст. Тези заболявания водят до тежки последствия, които понякога могат да бъдат фатални. Една шокираща история от Германия разкрива как невинни кучета и техните нови собственици плащат цената на този жесток бизнес:
Докато търси кученце в сайт за обяви, семейство от Германия попада на кученце йоркширски териер, обявено от продавач, който обещава, че кученцето има всички задължителни ваксинации и документи за произход. Доверявайки му се, те купуват кучето за 750 евро. Доверието им в предполагаемия развъдчик обаче започнало да се губи след срещата им на улицата, когато получили малко, треперещо кученце. С тегло едва достигащо 600 грама, състоянието на йоркширския териер бързо се влошило след продажбата: то спряло да се храни, получило сериозни стомашни проблеми и накрая изпаднало в кома. Разтревоженото семейство веднага завело кученцето на ветеринар, който му поставил диагноза парвовироза, паразити и диабет. Само тежките медикаменти и непрестанните интензивни и любящи грижи на семейството помогнали на малкото кученце да се възстанови. Болезненото преживяване оставило семейството не само емоционално съсипано, но и с високи ветеринарни разходи.