Голям успех за европейската гражданска инициатива „Край на клетките“
ЧЕТИРИ ЛАПИ приветства приетото предложение за резолюция от Европейския парламент
Европейският парламент прие предложение за резолюция за европейската гражданска инициатива „Край на клетките“ и призова Европейската комисия да подобри стандартите за хуманно отношение към животните в целия ЕС.
ЧЕТИРИ ЛАПИ приветства приетото предложение за резолюция. След като представители на комисията на Европейския парламент по земеделие и развитие на селските райони (AGRI) и комисията по петиции (PETI) подкрепиха Европейската гражданска инициатива на съвместно изслушване на 15 април. Мнозинството от членовете на пленарната сесия на Европейския парламент, проведена на 10 юни, гласуваха в подкрепа за предложение за резолюция по инициативата „Край на клетките“. Евродепутатите се присъединяват към 1,4 милиона граждани на ЕС, над 170 организации, учени и известни личности в искането за прекратяване на отглеждането на животни в клетки в ЕС.
Европейският парламент призовава Комисията да вземе в предвид исканията на гражданската инициатива „End the Cage Age“ (Да сложим край на отглеждането на животни в клетки) в контекста на настоящото преразглеждане на Директива 98/58/ЕО и в съответствие със Зеления пакт на ЕС и със стратегията „От фермата до трапезата“ и да предложи законодателни инструменти за справедливо и устойчиво земеделие, както и да преразгледа Директива 98/58/ЕО на Съвета с цел постепенно прекратяване на използването на клетки в животновъдството в ЕС, като се направи оценка на евентуалното постепенно прекратяване до 2027 г.
Понастоящем в ЕС кокошките носачки и зайците са затворени в пространства с размерите на лист хартия А4. Свинете майки трябва да прекарват почти половината от всяка година в боксове, в които дори не могат да се обърнат. Телетата, гъските и пъдпъдъците също се затварят за част от живота си в клетки, в които не могат да изпълняват елементарно естествено поведение. Европейските депутати се съгласиха за необходимостта от прекратяване на тези практики. Те също така подчертаха необходимостта да се гарантира, че всички продукти на пазара на ЕС, включително внесените от трети страни, отговарят на бъдещите стандарти за хуманно отношение към животните. Те подчертаха и необходимостта от осигуряване на адекватни стимули и финансови програми в подкрепа на земеделските производители по време на прехода.
В дебата около инициативата участва и здравният комисар Стела Кириакидес, която също изрази подкрепата си относно исканията за Европа без клетки. Тя заяви, че ангажиментът на Комисията за подобряване на хуманното отношение към животните „остава морал, здраве и икономически императив“.
Очаква се до края на юни Комисията да обяви какви стъпки ще предприеме относно исканията на инициативата.