Тhe Term Live Lamb Cutting

„ПОДРЯЗВАНЕ НА ЖИВИ АГНЕТА“ ВМЕСТО “МУЛЕЗИРАНЕ”: НОВ ТЕРМИН ВЪВЕДЕН ОТ ЕКСПЕРИТЕ 

ЧЕТИРИ ЛАПИ заедно с водещи организации за защита на животните призовават модните брандове и всички заинтересовани страни от индустрията, както и политиците и обществеността да използват новия термин  

14.8.2024

Име, старо като самата процедура  

Мулезиране е термин, който се използва за болезнената и архаична процедура, на която са подложени милиони агнета в Австралия - страната с най-голямата вълнена индустрия. Въпреки това, терминът не улавя истинската същност на жестокостта, свързана с него. В опит да се хвърли светлина върху този проблем и комуникацията по темата да стане по-прозрачна, водещи експерти по здравето и благосъстоянието на животните постигнаха съгласие за въвеждането на нов по-подходящ термин: „подрязване на живи агнета“ (live lamb cutting).  

Какво точно е подрязването на живи агнета?  

Всяка година над 10 милиона агнета мерино, обикновено на възраст между 2 и 12 седмици, биват завързани по гръб в метална люлка, докато остри ножици (сходни на градинските ножици) се използват за отрязване на големи участъци от кожа и плът в областта на задните им части. Болката от тази процедура може да продължи с дни, а раната заздравява с месеци. Освен това, тази процедура обикновено се извършва без адекватно обезболяващо. Макар да звучи сходно на стригането, подрязването на живи агнета няма общо с рутинното стригане на вълна, и е признато за нехуманно във всички останали страни по света.  

Това е най-инвазивната рутинна мутация, на която овцете са редовно подложени. Това се прави, за да се предотврати миаза, болезнена инфекциозна зараза, причинена от ларвите на определен вид мухи, които снасят яйцата си в кожните гънки на силно набръчканите овце от порода мерино. Това, в значителна степен, е проблем създаден от хората, тъй като тези силно набръчкани породи са създадени в резултат на опитите на австралийските производители на вълна да достигнат производство на по-голямо количество вълна от едно животно. За съжаление, отглеждането на силно набръчкани овце, заедно с горещия и влажен климат в Австралия, и присъствието на този вид мухи, прави овцете особено уязвими на миаза. 

За щастие, хиляди австралийски производители на вълна са спрели подрязването на живи агнета, отглеждайки овце, устойчиви на миаза, които са с по-гладки и не толкова набръчкани тела. Този метод е доказан в индустрията и ефективно се справя с миазата, като премахва нуждата от подрязване на живи агнета, предоставяйки предимства и за животните, и за производителите. 

Въпреки че безболезнените алтернативи са налични от повече от тридесет години, приблизително 70% от агнетата в Австралия все още страдат от тази жестока практика. Процентът на австралийската вълна, която е сертифицирана без подрязване на живи агнета (немулезирана вълна), се увеличава бавно, като около 80% от вълната все още се произвежда от овце, които са преживели подрязване на живо. 

Защо се нуждаем от смяна на термина?  

Липсата на силно лидерство от страна на индустрията и политическите сфери в Австралия, представлява значителна бариера пред напредъка в индустрията. Единствения начин тази практика да бъда спряна е чрез мобилизиране на нарастващото обществено движение срещу подрязването на живи агнета и призив за преход към вече наличните алтернативи. От изключителна важност за активизирането на общността е наличието на ясна и прозрачна комуникация, която е затруднена от термина „мулезиране“, поради неговите недостатъци:

  • Липса на яснота: Терминът „мулезиране“ е неясен и не отразява точно суровата реалност на процедурата. 
  • Стар и неактуален: Кръстен на изобретателя си, Дж. Мулес, през 1920-те години, терминът продължава да се използва, докато алтернативите отдавна са налични, което прави практиката остаряла и ненужна.
  • Трудност в комуникацията: Мулезиране е термин, който трудно се произнася и запомня, което може да попречи на разбирането и да затрудни усилията за промяна.

 

ЧЕТИРИ ЛАПИ заедно с водещи организации за защита на животните, в Австралия и по света, ще използва по-нагледния термин - подрязване на живи агнета - занапред. Това не е просто въпрос на семантика – става въпрос за яснота, честност и разкриване на жестоката реалност зад голям сектор от вълнената индустрия и необходимостта от промяна. 

Новият термин „подрязване на живи агнета“ насочва към същността на тази варварска практика. Той подчертава, че млади и уязвими животни са подложени на немислима болка, тъй като биват рязани, докато са живи и в пълно съзнание.  

Подрязването на живи агнета замества термина мулезиране, който не включва рязането на опашките, кастрацията или други практики, при които агнетата биват рязани живи.  

Какво мога да направя, за да помогна?  

Подпишете нашата петиция, за да призовем модните марки и индустрията да прекратят подрязването на живи агнета.  

Ако работите за моден бранд и искате Вашата компания да подкрепи кампанията ни, подпишете нашето отворено писмо до австралийската вълнена индустрия и станете част от движението. 

Помогнете ни да сложим край на жестоката практика за подрязване на живи агнета


ПОДПИШЕТЕ СЕГА

Сподели сега

Търсене