Трябва спешно да бъде намерен механизъм за преустановяване на „кучешкия туризъм“
С наближаването на изборите случаите на разселване на безстопанствени кучета ще се увеличават, предупреждават от „Четири лапи“
През изминалата седмица бдителни граждани сигнализираха за изоставяне на много безстопанствени животни в село край Кресненското дефиле от автомобил с лого на Община Благоевград, който впоследствие се оказа собственост на стопанисвания от частна фирма общински приют. Във връзка с това от българския офис на международната организация за защита на животните „Четири лапи“ обръщат внимание, че подобни случаи са масова практика, а контролният орган, който би трябвало да налага санкции, в лицето на Българска агенция по безопасност на храните, неглижира проблема и по този начин излага на риск здравето не само на животните, но най-вече на хората.
Само през последните дни към „Четири лапи“ са постъпили сигнали за разселване на кучета в планинските райони над Враца, в покрайнините на Пазарджик и в местността Юндола. Неотдавна пък ветеринарен лекар, обслужващ общините Банско и Разлог, беше заловен да разтоварва кучета в село край Симитли.
Очакваме в месеците преди предстоящите догодина избори разселването на кучета да се увеличи и затова е крайно необходимо да се вземат навременни мерки. Прехвърлянето на животните от една територия на друга не довежда до никакво решение на проблема, а напротив би било възможно да доведе и до нарастване на популацията в по-дългосрочен план.
Как можем да спрем явлението?
Сред мерките, които „Четири лапи“ предлагат да бъдат въведени, са:
- Регистър на всички юридически лица, които извършват дейности по ограничаване на популацията от безстопанствени животни;
- Регистър на превозните средства, които се използват за такива цели; използват;
- Активно участие на КАТ, полиция и прокуратура при разследване на случаи на „кучешки туризъм“
- Третиране на разселването на кучета като престъпление, тъй като то създава предпоставки за инциденти, които застрашават здравето и дори живота на хора и животни.
- Промени в Наказателния кодекс и разширяване на обхвата на текстовете, предвиждащи наказания за насилие над животни.
От организацията са загрижени, че в проекта за текст на Национална програма за овладяване на популацията от безстопанствени кучета, който вече втора година се обсъжда на работна група към Министерство на земеделието, храните и горите, няма нито един текст, който да касае мерки срещу организираното разселване на кучета.