Козина
Развъждането на животни, заради козината им, както и улавянето им от дивата природа за производство на модни или луксозни артикули е жестоко, неетично и ненужно
Глобалната търговия с кожи е голям бизнес, струващ около 40 милиарда щатски долара.1 Въпреки вълната от марки, които са се ангажирали да избягват животинската козина, и огромните рискове, които кожухарската индустрия крие при опита за ограничаване на вирусни епидемии като COVID, марки като Max Mara и Dior продължават да я продават по цял свят. Освен това кожухарството е невероятно жесток бизнес, който подкрепя държането на милиони лисици, норки, зайци, тюлени, котки и кучета в ужасни условия и жестокото им избиване заради козината им всяка година.
95% от козината идва от животни, които страдат в животновъдни ферми, където са подложени на ужасяваща жестокост и невероятен стрес, страх и страдания през краткия им живот.
- Малките, мръсни и голи клетки правят свободното движение на животните и нормалното им поведение невъзможно.
- Деформациите са често срещани, а раните не се лекуват и бързо се инфектират.
- В резултат на стреса и фрустрацията, животните показват абнормно поведение като хапане на козината си и самонараняване.
- Методите за справяне с това поведение включват побой, душене и влачене на животните.
- Жестоките методи за умъртвяване включват обгазяване, токов удар, задушаване и одиране на животните, докато са още живи.
- Селективно развъждане на „лисици-чудовища“ за патологично затлъстяване, за да се увеличи максимално размерът на козината им.
За животните, уловени в дивата природа, употребата на ужасяващи капани за крака със стоманена челюст, капани за захващане на тялото, подводни капани и телени примки им причиняват изключителна болка и страдание. Животните могат да страдат с дни или да умрат поради загуба на кръв, жажда, глад или хищничество, преди ловецът да се върне, за да провери капана.
Страдаща лисица във ферма във Финландия
И всичко това само за да може някой да носи козината им.
Цялото това страдание не може да бъде оправдано. Освен това е и абсолютно ненужно.
Но има надежда.
Какво правим ние?
Движението „Без повече козина“ постигна забележителен напредък през последните десетилетия, като над 1500 модни линии, включително Prada, H&M, Gucci, Adidas и Adidas, се ангажираха да не използват повече козина и някои големи градове и модни събития заявиха позицията си срещу използване на козина.
През 2019 г. кожарството беше обявено за незаконно в Чешката република и през 2021 г. украинският парламент въведе предложение за закон за прекратяване на кожарството, а общинският съвет на Лос Анджелис подкрепи нов закон за забрана на продажбата на дрехи с козина. Освен това в Ню Йорк и щата Калифорния бяха въведени законопроекти за забраняването на продажбата на изделия от козина.
„ЧЕТИРИ ЛАПИ“ бе създадена благодарение на решимостта да се сложи край на кожарството - и тази решителност само нарасна. Продължаваме да подкрепяме изключително успешната програма за търговия на дребно, която не продава козина, а чрез нашата програма „Wear it Kind“ изграждаме глобално движение от хора, марки и дизайнери, които се ангажираха да гарантират, че нито едно животно няма да пострада в името на модата.
ЧЕТИРИ ЛАПИ и Fur Free Alliance успешно призоваха луксозния бранд "Prada" да мине на дрехи без животински материали.
Как можете да помогнете?
- Поемете ангажимент да се обличате с грижа и никога повече да не носите животински козини.
- Внимавайте с изкуствената козина, тъй като все по-често животинските козини биват погрешно етикирани като изкуствена. Вижте нашия наръчник за това как да ги разпознаване или, ако не сте сигурни, как да ги избягвате като цяло.
- Търговците реагират на натиска от страна на потребителите, затова говорете с или пишете на ръководството на всеки магазин, продаващ козини.
- Открийте търговци, които не продават козина, използвайте нашия наръчник за пазаруване "Облечи се с грижа", който ще Ви помогне да направите избор с грижа към животните.
Източник