Бъдете техния глас

Гледайте анимацията и „Бъдете техният глас” 


Призоваваме за забрана на подрязването на живи агнета, за да защитим агнетата като Съни 

ГЛЕДАЙТЕ ТУК

„Бъдете техният глас” 

Споделете историята на Съни с приятелите и семейството си сега 

ВАЖНО: Рекламите, които може да прекъснат това видео, нямат връзка с ЧЕТИРИ ЛАПИ. Ние не можем да поемем отговорност за съдържанието им.

От настройките в YouTube (CC), може да изберете наличните субтитри на български език.

Съни и Джеси

Запознайте се със Съни и Джеси 

Съни е малко агънце, едно от около 70-те милиона в Австралия - най-големият производител на вълна за модната индустрия в света, а Джеси е отдаден докторант, който работи по създаването на първия преводач от овчи език с помощта на изкуствен интелект. Открийте тяхната история и вижте реакциите им, когато научават за жестокостта при подрязването на живи агнета (мулезиране).

Запознайте се с гласовете на Съни и Джеси 

Даниел Макдоналд 

Даниел Макдоналд 
Даниел Макдоналд е австралийска актриса, известна с главната си роля в „Patti Cake$“, както и с главната роля във филма с Дженифър Анистън - „Dumplin'“. Участва също така, заедно с актрисата Сандра Бълок в хита на Netflix „Кутия за птици“ и в спечелилия Оскар късометражен филм „Skin“. В момента може да бъде видяна в трилър сериала „Туристът“. Даниел живее със своите осиновени домашни любимци в Лос Анджелис и следва растителна диета. 

Скот Евънс 

Скот Евънс 
Скот Евънс е американски актьор и продуцент, известен с ролите си в хитовия сериал на Netflix „Грейс и Франки“ и в рекордно успешния блокбъстър на Грета Гервиг „Барби“.  След това ще го видим в предстоящия сериал на Минди Калинг „Running Point“. Скот живее със спасеното си куче в Лос Анджелис, застъпник е за правата на ЛГБТКЯ+ и е по-малкият брат на актьора Крис Евънс. 

Стивън Фрай като разказвач

Стивън Фрай 
Стивън Фрай е английско-австрийски актьор, телевизионен водещ, комик, режисьор, разказвач и писател. През десетилетната си кариера е номиниран за „Златен глобус“, „Тони“, единадесет награди БАФТА и печели наградата на SAG за „Госфорд парк“. Стивън се снима в много признати от критиката и популярни филми, като „Риба, наречена Уанда“, „Алиса в страната на чудесата“, „Хобит“ и „Уайлд“. Филантропските му усилия включват различни социални и екологични каузи, включително опазване на природата и дивите животни, климатични промени и деца в нужда. 

Агнетата не могат да се защитят сами. От нас зависи да разпространим информацията за необходимостта от забрана на подрязването на живи агнета (известно още като мулезиране) и да накараме модната индустрия и политиците да се вслушат.

Над 10 милиона агнета на възраст едва две седмици страдат от мъчителна болка, когато от задните им части се отрязват парчета кожа и месо с размер на човешка длан. Без адекватно обезболяване, те усещат всеки разрез. Тази архаична практика се прилага, за да се предотврати разболяване от миаза - проблем, който може да бъде предотвратен с помощта на безболезнени алтернативи, които вече се използват от редица грижовни фермери.

80% от фината мериносова вълна, използвана в световен мащаб за производство на дрехи, идва от Австралия – единствената страна, която все още използва този нехуманен метод. Следователно това е световен проблем, като Европа, САЩ и Китай са основните потребители на австралийска вълна. Дрехите - от пуловери и спортни облекла до модни костюми - белязани с жестокостта на подрязването на живи агнета, могат да се намерят навсякъде. Заедно можем да сложим край на подрязването на живи агнета и да защитим милиони животни.

Агнетата Съни и Джеси заедно с фермера

Бъдете техният глас и призовете за забрана на подрязването на живи агнета, за да защитим милиони агнета като Съни. 

Преди 20 години (през 2004 г.) австралийската индустрия за производство на вълна обеща постепенно да премахне жестоката процедура на подрязване на живи агнета, но не предприе никакви действия и се отказа от ангажимента си една година преди крайния срок. Ако бяха спазили даденото обещание, около 140 милиона агнета щяха да бъдат пощадени от тази жестока практика. Време е да сложим край. 

При наличието на алтернативи, подрязването на живи агнета няма място в едно състрадателно съвременно общество. Индустрията и австралийското правителство трябва да забранят тази жестокост и да позволят преминаването към налични алтернативи до 2030 г.

Какво може да направите: 

  • Най-важното е да споделите видеото и историята на Съни в социалните мрежи с приятелите и семейството си като използвате хаштага #BeTheirVoice и #BanLiveLambCutting. Светът трябва да научи и Вие може да помогнете за това.
  • Също така, можете да подпишете петицията, призоваваща марките и австралийското правителство да забранят подрязването на живи агнета.

И накрая, призовете любимата си марка да подпише нашето отворено писмо за отказ от мулезирана вълна с което се ангажира да не употребява такава от подрязани на живо агнета и да се застъпи за забрана на тази жестока практика в Австралия до 2030 г. 

Какво трябва да знаете за подрязването на живи агнета (мулезиране)? 

Защо се извършва подрязването на живи агнета? 

Много австралийски производители на вълна отглеждат силно  „набръчкани” овце, за да произвеждат повече вълна. В съчетание с горещия и влажен климат на Австралия и наличието на специфичен вид мухи обаче, тези набръчкани овце са силно уязвими от миаза - болезнено състояние, вид паразитоза, причинено от ларвите на мухи, които снасят яйца в кожните гънки на овцете.

За да се опитат да спрат инфестацията (заразяване с паразити), много фермери използват жесток и остарял метод, наречен “подрязване” на живи агнета (известен също като мулезиране). Това е една от най-нехуманните процедури, прилагани по отношение на селскостопанските животни. Агнетата, които обикновено са на възраст 2-12 седмици, са вързани по гръб, докато големи парчета кожа и месо се изрязват от задните им части с помощта на остри ножици. Тази болезнена и травмираща процедура се извършва без подходящи обезболяващи средства, поради което младите агнета усещат всеки разрез. Мъчителната болка обикновено продължава с дни, а раната заздравява в продължение на седмици. 

Колко агнета страдат и не получават ли анестезия? 

Над 10 милиона австралийски мериносови агнета се подлагат на подрязване на живи агнета всяка година - това са приблизително 19 агнета всяка минута. Австралия е единствената страна, в която все още се прилага тази жестока практика. Дори когато се дават болкоуспокояващи, те помагат само след процедурата, което означава, че агнетата усещат всеки болезнен разрез, докато той се извършва. Прочетете повече тук защо обезболяването не е дългосрочно решение. 

Едно и също ли е подрязването на живи агнета и мулезирането?

Да, „подрязването на живи агнета“ и „мулезирането“ са една и съща практика. Терминът „мулезиране“ не описва и не представя жестокостта, която се прилага, и е остарял, тъй като от десетилетия съществува доказана в индустрията алтернатива. Освен това „мулезиране“ е трудно за изписване, произнасяне и запомняне, което затруднява разпространението на информация и насърчаването на промяна. 

За да се постигне по-добро разбиране, експертите по хуманно отношение към животните приеха по-ясен термин: „подрязване на живи агнета“. Това ново наименование описва по-точно практиката, като подчертава, че младите агнета се подрязват живи. 

Става дума за нещо повече от промяна на думите - става дума за признаване на жестокостта, която се крие зад значителна част от производството на вълна, и за насърчаване на промяна. ЧЕТИРИ ЛАПИ приветства приемането на термина „подрязване на живи агнета“, за да се осигури повече прозрачност и яснота. Прочетете повече за новия термин тук

Как този въпрос е от значение за мен? 

Около 80 % от фината мериносова вълна, използвана в облеклото по света, включително и в България, идва от Австралия. Въпреки дългогодишните усилия за прекратяване на жестоката практика на подрязване на живи агнета, най-новите данни от Австралия показват, че само около 20 % от австралийската вълна е освободена от тази практика. Това означава, че има 60% вероятност вълната, която се използва за производство на Вашите дрехи или тези на Вашите приятели, да е от овце, които са били подложени на подрязване на живо. Това не е само австралийски проблем - той е глобален. 

Какви са алтернативите на подрязването на живи агнета? 

За щастие, хиляди австралийски производители на вълна са преустановили използването на тази жестока практика, като са започнали отглеждането на устойчиви на миаза мериносови овце, известни като „гладки“ или „с гладко тяло“, вместо „набръчкани“ мериносови овце.  

Този доказан в индустрията подход на отглеждане е ефективен и предпазва цялото тяло на овцете, а не само задните им части, и се прилага вече десетилетия. Производителите на вълна, които отглеждат устойчиви на миаза овце, извличат ползи от по-високото хуманно отношение към животните, включително по-висока степен на оцеляване, по-здрави и устойчиви овце, достъп до пазари за премиум вълна и общи икономически ползи за производителите.  

Защо Австралия продължава практиката по подрязване на живи агнета? 

Дон Мъдфорд, австралийски производител на вълна, сподели с нас това, което чухме и от много производители, че най-голямата пречка за промяна е това: „Повечето органи на овцевъдния бранш [в Австралия] подкрепят подрязването и не улесняват свободния поток на информация.“ Той добавя, че „марките трябва да насърчават производителите да спрат мулезирането и да изразяват по-активно опасенията си в локалните медии, тъй като производителите не винаги получават информация“. Следователно е необходима помощта на хората да говорят за тази жестокост, като насърчават марките да я изключат от веригите си за доставки. 

Овцевъдството има дълбоки корени в Австралия, като много предприятия и практики се предават от поколение на поколение. Подрязването на живи агнета (мулезирането) се е превърнало почти в традиция, която често не се поставя под съмнение, защото просто се прави от толкова дълго време. Най-опасните изречения са: „Така сме правили винаги“. 

Около половината от австралийските производители на вълна обаче са спрели подрязването на живи агнета и много от тях - вече прилагат съвременни техники на отглеждане, които дават приоритет на иновациите наред с хуманното отношение към животните. Промяната се случва, но не достатъчно бързо. Колкото по-силно призоваваме марките, производители на вълна и политици за забрана на подрязването на живи агнета повече, толкова по-бързо можем да катализираме тази промяна. 

Какво представлява неспазеното  обещание на Австралийската индустрия за вълна? 

Преди двадесет години, през 2004 г., главните представители на индустрията се ангажираха да прекратят подрязването на живи агнета до 2010 г. Поради липса на адекватни действия, те нарушиха този ангажимент през 2009 г. и до днес Австралия продължава да разрешава практикуването на тази жестока практика. Ако австралийската индустрия за вълна беше спазила обещанието си, 140 милиона агнета щяха да бъдат пощадени от нехуманната практика на подрязване на живи агнета. Провалът се дължи на липсата на лидерство и на превеса на личните интереси, които възпрепятстват напредъка. 

Кои марки са се ангажирали да НЕ използват вълна от подрязвани на живо агнета? 

Повече от 300 световни марки и търговци вече са започнали да използват вълна без живо подрязване на агнета или са поели сериозни ангажименти да го направят. За да разберете кои са те, може да посетите нашата Класация на модни брандове за грижовна мода. Тези компании си сътрудничат с партньорите си по веригата за доставки, за да премахнат нехуманната практика от своите вериги за доставки и продукти си. Техните публични ангажименти изпращат ясно послание към австралийската овцевъдна индустрия. Освен това някои марки са подписали отвореното писмо на ЧЕТИРИ ЛАПИ, с което призовават индустрията и правителствата да забранят живото подрязване на агнета до 2030 г. и поемат ангажимент да не използват вълна от живо подрязване до същата година. 

За какво призовава кампанията „Бъдете техният глас“? 

ЧЕТИРИ ЛАПИ стартира тази кампания по повод 20-ата годишнина от неспазеното обещание на австралийската индустрия за вълна да прекрати подрязването на живи агнета. Кампанията подчертава продължаващата жестокост на тази практика, която продължава и днес в най-голямата индустрия за производство на вълна, като международното потребителско търсене играе важна роля за нейното продължаване. Актьорите Даниел Макдоналд и Скот Евънс подкрепиха кампанията, като предоставиха гласовете си на героите във видеото.  

Агнета като Съни се нуждаят от Вашия глас, за да призоват марките,  индустрията за вълна и австралийските политици за промяна и забрана на тази жестокост. Като разпространяваме информацията, можем да окажем натиск върху всички участници да предприемат действия. Сътрудничеството между правителства, марки, индустрии и състрадателни хора е от решаващо значение за прекратяване на подрязването на живи агнета и за защита на невинните животни. Заедно можем да гарантираме, че агнета като Съни вече няма да бъдат подлагани на тази остаряла жестокост.

Агне

Помогнете ни да сложим край на жестоката практика за подрязване на живи агнета


ПОДПИШЕТЕ СЕГА

ОЩЕ МАТЕРИАЛИ ПО ТЕМАТА

Lambs in a stable

Подрязване на живи агнета (Мулезиране)

Петиция с призив за прекратяване на подрязването на живи агнета


Още
Тhe Term Live Lamb Cutting

"Подрязване на живи агнета" вместо "мулезиране"

ЧЕТИРИ ЛАПИ заедно с водещи организации за защита на животните призовават модните брандове и всички заинтересовани страни от индустрията, както и политиците и обществеността да използват новия термин  


Още
 Next Gen Mycelium Materials

Бъдещето на модата: Материали от следващо поколение

Материалите от следващо поколение са не само щадящи за животните, но те са по-добри и за природата  


Още
sheeps

Милиони животни използвани в модата по жесток начин

Над 5 милиарда животни се използват всяка година в модната индустрия, като много от тях са подложени на жестоки практики и лоши стандарти за хуманно отношение.  


Още
A newborn lamb next to its mother

Подрязването на живи агнета (мулезиране)

Помогнете да се сложи край на страданието на милиони австралийски овце 


Още

Сподели сега

Търсене